Празничен куглоф со гриз и малини: Нешто слатко за Велигден!

Вреди да се проба:

Недоливо мек куглоф со неверојатна арома е најдобриот сладок избор за празникот. Се приготвува многу брзо, Велигденски куглоф со гриз и малини.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 2 пакетчиња ванилин шеќер
 • 200 мл масло
 • 200 мл млеко
 • рендана кора ½ лимон
 • 300 гр гриз
 • 80 гр мазно брашно
 • ½ прашок за пециво
 • 250 гр замрзнати малини

Чоколадна глазура:

- Advertisement -
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 100 гр бело чоколадо

Подготовка:

На белките додадете малку сол и измешајте ги во цврсто тесто. Измешајте ги жолчките со шеќер и малку масло, а потоа додадете го остатокот од маслото и млекото. Додадете рендана кора од лимон, гриз, брашно и прашок за пециво. На крај, лесно промешајте заедно со белките.

Измешајте малини со 1/2 лажица брашно и измешајте ги во смесата. Истурете ја смесата во претходно намрсен и набрашнет калап за куглоф. Печете го куглофот 35-40 минути на температура од 180 ° С. Користете чепкалка за заби за да бидете сигурни дека е печена.

Изладете го куглофот, па украсете го со глазура од чоколадо. Стопете го млечното чоколадо на пареа и прелијте го куглофот, така што чоколадото убаво да тече од него. Ставете го куглофот во фрижидер за да се стегне чоколадото, додека белото чоколадо го топите на пареа. Истурете го растопеното бело чоколадо врз куглофот на ист начин. Украсете го куглофот со чоколадни јајца и чувајте го повторно во фрижидер некое време за да се стегне чоколадото.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!