Почуствувајте ја миризбата на домашна пекара: Пециво со сирење, толку меко што се топи во вашата уста!

Вреди да се проба:

За појадок или вечера, најдобар избор се домашните пецива.Тие се прават за кратко време и се одличен избор кога немате леб дома.

Состојки:

Тесто:

- Advertisement -
  • 500 гр брашно
  • 250 мл млеко
  • 50 мл вода
  • 20 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сол

За фил:

  • коцки од сирење
  • ким
  • 1 жолчка за премачкување

Подготовка:

Активирајте го квасецот во млако млеко. Истурете половина од брашното во садот, а потоа додадете сол, квасец со млеко, вода и додадете го остатокот од брашното додека мешате. Месете го тестото и оставете го да отстои 20 минути.

Потоа откинете од тестото и направете топчиња, ставете коцка сирење во секое. Ставете ги на плех, премачкајте со жолчка од јајце и ким и печете на 200 степени додека не добијат убава боја (околу 20 минути).

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!