Похован леб со куркума и сусам: Нема ништо повкусно!

Вреди да се проба:

Совршен за утрински оброк и прекрасен почеток на денот.

Состојки:

  • Кришки леб по желба од стар леб
  • 5 јајца
  • 5 лажици млеко
  • прстофат сол
  • прстофат куркума
  • 10 лажици пченкарно брашно
  • 5 лажици сусам

Подготовка:

Исечете го лебот на тенки парчиња. Изматете ги јајцата и додадете млеко, сол и куркума и комбинирајте се убаво. Измешајте брашно и семе од сусам во чинија на страна.

- Advertisement -

Потопете парче леб во изматените јајца, а потоа во мешавина од брашно и семе од сусам од двете страни. Тавата со масло загрејте ја претходно на оган и пржете ги лепчињата на загреано масло од двете страни.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!