ПОСНО: Крцкави, златни и целосно неодоливи, направете ги кога сакате да го почестите целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Крцкавите пржени топчиња од компир се лесни за подготовка, ќе ги обожава целото семејство, а имаме и предлог за послужување!

Топчињата од компир се вистинско уживање за грицкање! Можете да ги послужите како прилог со малку месо, но овој рецепт можете да го подготвите и кога сакате нешто солено, крцкаво и вкусно. Се пржат на масло затоа не се многу здрави за секој ден, но доколку ги подготвувате повремено, можете да уживате во нив без страв дека ќе се одразат на обемот на половината или здравјето.

- Advertisement -

Во овие топчиња влегуваат и ароматични адитиви, за да бидат уште повкусни, а еве како се подготвуваат!

Состојки:

  • 1 кг компир
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица сол
  • 1/2 лажичка суво оригано
  • 1 лажица брашно
  • малку бибер

Подготовка:

Излупете ги и измијте ги компирите, а потоа земете ренде и изрендајте ги на најситното ренде. Ренданите компири мора да бидат суви, па веднаш ставете ги во чиста крпа, добро исцедете ги и оставете да се исцедат. По потреба, ренданите компири исушете ги уште малку со хартиена крпа.

Во поголем сад на компирот додајте ги сите останати состојки, зачините, ситно сечканиот лук и брашното. Со раце формирајте топчиња, но внимавајте, мора многу добро да исцедите за да не се распаднат при пржење! Оставете ги во фрижидер додека го загревате маслото во подлабоко тавче.

Пржете ги топчињата на средна топлина додека убаво не поруменат, исцедете ги на кујнска крпа и послужете ги додека се топли. Највкусно ќе биде со кечап или домашен сос за скара за потопување!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!