ПОСНО ОД РЕРНА: Компири на манастирски начин што се прават брзо и се многу вкусни!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој рецепт потекнува од православните манастири и е идеален како главно јадење за време на постот. Додадете ја омилената салата и имате целосен посен ручек.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 150-200 мл маслиново масло
  • 1-2 лимони (свежо исцеден сок)
  • 5-6 чешниња лук исечени на три дела
  • 4-5 ловорови лисја секоја исечкани на четвртини
  • оригано, сол, бибер

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 250 ° С. Измијте ги, излупете ги и исечете ги компирите како на сликата и наредете ги во тава. Компирите не смеат да бидат еден врз друг.
Сварете вода (малку повеќе од една чаша е доволно да ги покриете компирите) и растворете се во неа (ви треба многу сол, но бидете внимателни).

- Advertisement -

Со таа вода прелијте ги компирите што сте ги распоредиле во тавата. Додадете масло, посипете ги компирите со оригано, додадете лук, ловоров лист и бибер. На почетокот не додавате сок од лимон затоа што ќе ги стврдне компирите.

Ставете го компирот во загреана рерна на 250 ° С. Штом компирот започне да поцрвенува, т.е. штом се обои и испари целата вода, т.е. останува само масло, намалете ја температурата на 200 ° C и печете додека компирот не омекне, вкупно околу 50 минути, сето тоа зависи од рерната и компирот.

Некаде при крајот на печењето, извадете ја тавата и прелијте ги компирите со сок од свежо исцеден лимон, вратете се во рерна неколку минути, извадете и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!