Посни ќофтиња од грав: Најубавото јадење од Света Гора!

Вреди да се проба:

Совршено вкусен посен ручек!

Состојки:

  • 700 грама бел грав
  • 1 кромид
  • 1 чешне лук
  • грст магдонос
  • 4 страка праз
  • 1-2 лажици црвен пипер
  • бибер
  • сол
  • зачин
  • презла

Подготовка:

Сварете го гравот на тивка температура  па потоа исцедете го од вишокот течност. Потоа испасирајте.

- Advertisement -

Можете да го прелиете со вода и да го оставите преку вечер за полесно и побрзо да го зготвите.

Додадете во пасираниот грав 1 чешне лук, 1 грст магдонос иситнет, 1-2 лажици црвена пиперка, бибер, сол, сув зачин и 4 лажици презла. Потоа направете топчиња (големина по ваш избор).

Исецкајте 4 поголеми страка праз,  издинстајте го празот па наредете ги ќофтињата на празот.

Загрејте 100 мл масло, додадете 1 лажица црвен пипер, па прелијте ги ќофтињата. Печете во рерна на 200 степени,  20 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!