ПОСНИ ТОПЧИЊА СО СУВО ОВОШЈЕ И ОРЕВИ: Направете феноменални колачи без печење кои можете да ги јадете за време на постот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Неодоливи топчиња со сушено овошје и чоколадо, потопени во карамела, е одлична празнична слатка.

Сувото овошје, јаткастите плодови и чоколадото се неверојатно добар спој на вкусови. Кога сето тоа ќе го измешате и завиткате во карамела, добивате чоколадни бомби на кои никој нема да им одолее. Предноста на оваа слатка е што не ви треба рерна, па можете да ја подготвите брзо, без да извалкате многу садови.

Состојки:

 • 110 гр суви смокви
 • 60 гр суви сливи
 • 60 гр суви кајсии
 • 60 гр ореви
 • 60 гр посно чоколадо
 • 3 лажици мармалад со вкус на кајсија
 • 80 гр посни мелени бисквити
 • 90 гр жолт шеќер
 • 80 гр маргарин
 • 7 лажици вода
- Advertisement -

За глазурата:

 • по потреба шеќер

Подготовка:

Овошјето изблендирајте го. Растопете ги маргаринот, шеќерот и водата, па со смесата прелијте го изблендираното овошје. Додадете мелени ореви и рендано чоколадо, промешајте, па оставете 15 минути во фрижидер.

Малку подмачкајте ги рацете и обликувајте топчиња, па потопете ги во карамела. Карамела ќе ја добиете така што ќе стопите шеќер во тава, и ќе го карамелизирате.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!