Посни СУВИ ПИПЕРКИ полнети со ореви: Рецепт за лесен и срдечен ручек кој сите ќе го сакаат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако постите или сакате да пробате ново и вкусно јадење без месо, мора да ги пробате овие пиперки! Велигденскиот пост, кој започна и ќе трае до 2 мај, е голем предизвик за многу домаќинки, бидејќи тие не знаат што да подготват за ручек.

Наш предлог се суви пиперки полнети со ореви.

Состојки:

 • 10 суви пиперки
 • 1 чаша ориз
 • 1 праз
 • 3 чешниња лук
 • 2 моркови
 • 1 чаша снегулки од соја
 • половина чаша мелени ореви
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 1 лажичка сол
 • 1 чаша сок од домати
 • малку бибер

Подготовка:

- Advertisement -

Измијте ги пиперките, па натопете ги во топла вода и оставете ги да стојат некое време. Исецкајте праз и лук, па динстајте ги. Додадете го ренданиот морков, и динстајте уште малку.

Во издинстаниот зеленчук додадете снегулки соја и ориз, сол, бибер и црвен  пипер, а потоа истурете две чаши вода и варете на средна топлина уште десет минути. Кога оризот е полуварен, тргнете ја тавата од оган, додадете мелени ореви и наполнете ги пиперките со подготвената смеса.

Наредете ги пиперките на плех за печење, а потоа истурете мешавина од сок од домати и вода во еднакви размери. Печете на 220 степени додека сокот не испари целосно.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!