Посни сарми, подобри од класични!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Идеално за празнична трпеза, но и за секој ден.

Состојки:

 • кисела зелка – 1 поголема или 2 помали глави
 • праз – 4 страка
 • кромид -3 главици
 • морков – 4 корени
 • ориз – 1  1/2 чаши од 250 ml
 • сол – 1 мала лажичка
 • толчена сува црвена пиперка (буковец) – 1 мала лажичка
 • мелен бибер – 1 лажиче
 • ловоров лист – 4
 • благ црвен пипер – 1 лажиче
 • мешавина зачини од билки по вкус
 • масло по потреба
 • вода по потреба

Запршка:

 • масло – 3 големи лажици
 • брашно – 1 голема лажица
 • црвен пипер – 1 голема лажица

Подготовка

Припремете ги листовите од зелка за сарма. Ако зелката е премногу кисела, оставете ги во ладна вода најмалку 2 часа. Зеленчукот ситно исецкајте го и прво кратко динстајте без масло, а потоа додадете го маслото и оставете го да врие на тивок оган додека не омекне.

Додадете го оризот и динстајте уште 10 минути, додавајќи вода по потреба (околу 1 dl). Додадете ги зачините, сол, бибер, буковец, мелен црвен пипер и измешајте сè добро.

- Advertisement -

Подмачкајте го дното на длабок сад со масло, ставете неколку листови зелка и наредете ја сармата. На секој лист зелка ставете по една лажица полнење.

После секој ред сарми ставајте по еден ловоров лист. Истурете вода за да ги покриете сармите, покријте ги сармите со листови зелка и варете на тивок оган.

Кога листот ќе омекне, тогаш сармата би требало да е готова. Направете ја запршката. Испржете го брашното на масло, додадете мелен црвен пипер и истурете го во сармата врелиот сос. Гответе уште десет минути и тргнете од оган.

По пржењето, садот со сарма можете да го ставите во рерна да добие убава кора и да се распадне уште малку. Кој сака и има, може да стави чадена риба помеѓу свитканите сарми…. Тогаш сармата навистина има посебен вкус.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!