Посни руски капи: Вкусни, сочни и слатки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Руските капи можат да бидат посни, еве како се направени.

Состојки:

За бисквитот:

 • 200 мл кисела вода
 • 200 гр брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 50 мл масло
 • 100 гр шеќер
 • 2 лажици какао
- Advertisement -

Фил:

 • 4 лажици млеко од соја во прав
 • 500 мл топла вода
 • 100 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 3 супени лажици густин
 • 3 лажици брашно
 • 250 гр посен маргарин
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 100 гр кокосово брашно

Глазура:

 • 100 гр посно темно чоколадо
 • 2 лажици масло или коцка маргарин

Подготовка:

Во сад истурете брашно со прашок за пециво, додадете шеќер, масло, какао и кисела вода. Добро изедначете се. Обложете го садот за печење со димензии 40 x 30 со хартија за печење и истурете го тестото. Се пече на 200 степени C околу 20 минути. Протресете на друга хартија за печење и извадете ја долната хартија. Кога ќе се излади со калап извадете ги круговите.

Во врелата вода додадете шеќер и додадете 4 лажици млеко во прав и ставете го на шпорет. Брашното и густинот измешајте ги со вода и кога ќе зоврие додадете ги во млекото и убаво изматете со жица. Оставете да се излади целосно со често мешање.

Во пластичен сад додадете го омекнатиот маргарин и 3 лажици шеќер во прав и убаво измешајте со миксер додека не се запени. Кога кремот ќе се олади, постепено го додавате во маргаринот и сето тоа го мешате во мазен крем. На еден круг нанесете малку крем, па покријте го со друг круг и премачкајте околу колачот и завиткајте во кокос.

Растопете го чоколадото и ставете по една кафена лажичка на секое капаче. Оставете да се излади и нафрлете се на ова вкусно уживање.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!