ПОСНИ ПРОЈА МАФИНИ: Тиквичките се КЛУЧ НА МАГИЈАТА!

Вреди да се проба:

Ќе бидете воодушевени.

Дури и да не постите, пробајте ги овие посни проја мафини, бидејќи ќе ве воодушеват.

- Advertisement -

Состојки:

  • 100 мл масло
  • 1 мала тиквичка
  • 3 чаши бело брашно
  • 3 чаши пченкарно брашно
  • 1 лажичка сол
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 50 гр сусам

Подготовка:

Изрендајте ги тиквичките, а потоа додадете масло, двата вида брашно измешани со прашокот за пециво и солта. Соединете ја смесата да нема грутки. Доколку е потребно, додадете многу малку минерална вода (најчесто не е потребна бидејќи тиквичката го испушта сокот).

Со оваа смеса наполнете корпи за мафини, посипете ги со сусам и печете на 200 степени околу 15 минути.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!