ПОСНИ ОБЛАНДИ СО ЧОКОЛАДА, БИСКВИТИ И ОРЕВИ: Толку лесни за подготовка, а неодолив вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најлесно се подготвува, а вкусот најубав. Посни обланди со фил од ореви, бисквити и чоколадо.

Наполитанките се старомодна торта која сите ја обожаваме, особено чоколадата. Толку лесно се прави бидејќи обландите се премачкуваат со чоколадо и се разредуваат слоевите. Никогаш поедноставни, а ги нарекуваат и тоблерони.

Оваа торта може да биде и во мрсна варијанта, само заменете ја водата со млеко.

Состојки:

  • 250 мл вода
  • 250 гр маргарин
  • 150-200 гр шеќер
  • 200 гр ореви
  • 250 гр посни мелени бисквити
  • 120 гр посно чоколадо

Подготовка:

- Advertisement -

Во шерпата сипете вода, додадете шеќер и маргарин. Истовремено стопете ја на пареа чоколадата. Тргнете го од оган, па во водната смеса додадете мелени ореви и бисквити. Добро измешајте, па поделете ја смесата на два еднакви дела.

Во една порција додадете го стопеното чоколадо. Убаво измешајте ги состојките да се соединат. Оставете ги филовите да се изладат неколку минути. Земете една обланда, па ставете половина од чоколадниот фил. Намачкајте го филот преку целата обланда, па преклопете со друга обланда. Над него се става другиот фил.
Нанесете рамномерно.

Преклопете со третата обланда, рамномерно распоредете го остатокот од темниот фил. Потоа ставете обланда и премачкајте со остатокот од другиот фил. Завршете со обланда. Обландата притиснете ја со дланките и покријте ја со чиста крпа. Ставете книга или нешто тешко одозгора. Чувајте ја тортата во ладна просторија и оставете ја преку ноќ. Следниот ден исечете ги рабовите и исечете ја тортата во посакуваната форма.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!