ПОСНИ КОРПИ СО ТУНА: Мезе кое ќе ги воодушеви сите гости – незаменливо е на трпезата за Свети Никола!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сите ќе ве прашаат за рецепт за посни корпи со туна.

Доколку ви недостига предјадење за Свети Никола или имате неочекувани гости, направете ги овие прекрасни посни корпи со туна и посна фета. Лесно се прават со само неколку состојки кои можете да ги прилагодите на бројот на гости. Наместо посна, можете да направите мрсна варијанта, а внатре во корпата да прелиете салата или паштета по желба. Уживајте!

Состојки:

  • 120 гр туна
  • 100 гр посна фета
  • 10 посни корпи
  • магдонос
  • црвена пиперка
- Advertisement -

За корпите:

  • 250 гр брашно
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 1 лажичка сол
  • 100 мл масло
  • 100 мл кисела вода

Подготовка:

Брашното измешајте го со лажичка сол, прашокот за пециво, кисела вода и масло. Замесете мазно тесто. Со сукало развлечете го тестото во тркалезна форма со дебелина од 3 мм, а потоа со чаша извадете кругови. Свртете ги калапите за мафини наопаку и ставете го тестото над нив.

Можете да го ставите и во калап и да го обликувате со прстите. Се пече во загреана рерна на 200°C околу 10 минути. Проверете со чепкалка дали тестото е печено.

Потоа за полнењето, процедете ја и исечкајте ја туната. Потоа додадете го фета сирењето и добро измешајте ги состојките за да добиете мазна смеса. Истурете во корпичките и украсете со магдонос и пиперка кои претходно сте ги исецкале.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!