ПОСНИ КИФЛИ: Добри колку и мрсните, а поради овој премаз ќе бидат меки и свежи со денови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Брзо и лесно се прават посните кифлички, а на секоја домаќинка и успеват.

Замесете тесто, а потоа расукајте ги посните кифлички кои навистина брзо се прават. Никој нема да може да им одолее, а поради премазот од брашно, вода и сол со денови ќе бидат свежи и вкусни. Можете да ги јадете празни, но и со домашен џем.

Состојки:

 • 1/2 пакување свеж квасец
 • 350 мл топла вода
 • 1 лажичка шеќер
 • 5 лажици масло
 • околу 550 гр брашно
 • 1 лажичка сол
- Advertisement -

За обложување:

 • 1 лажица брашно
 • 4 лажици вода
 • малку сол
 • сусам по желба
 • малку масло

Подготовка:

Во топла вода додајте распарчен квасец и шеќер, измешајте, па оставете да се активира. Потоа додадете масло, брашно и сол и замесете тесто. Намачкајте го со масло, па покријте го и оставете го да отстои околу 30 минути.

Тестото се размесува на набрашнета површина, па се дели на 10-12 дела. Обликувајте го секое парче во топка. Истегнете прво со прстите, а потоа со сукало. Потоа направете кифлички. Се редат на плех обложен со хартија за печење.

Измешајте брашно, сол и вода, па премачкајте ги мафините. Посипете со сусам. Покријте и оставете уште 10-15 минути. Печете на 180 ° C околу 20-25 минути. Врелите мафини премачкајте ги со масло или стопен маргарин.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!