ПОСНИ Жербо коцки: Иако се посни, имаат ист вкус како мрсните!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Прекрасна мала торта од која добивате многу колачиња, без разлика дали славите пост, Нова година, Велигден или едноставно направете колач без млеко и јајца.

Состојки:

  • 250 мл минерална вода
  • 1 лажица шеќер
  • 5 g сув квасец или 20 g свеж
  • 500 гр меко брашно
  • 200 мл масло

Полнење:

  • 250 гр мелени ореви
  • 250 гр шеќер
  • количина џем од кајсии по желба

Глазура – по избор:

  • 100 гр посно чоколадо
  • 2-3 лажици масло

Подготовка:

- Advertisement -

Во топла кисела вода ставете шеќер и квасец и измешајте. Во сад за матење ставете половина мерка брашно, прелијте со масло, па квасецот и промешајте. Додадете брашно и замесете тесто од целата количина брашно. Оставете да отстои додека не го направите филот.

Измешајте мелени ореви и шеќер, а ако се поцврсти, џемот или мармаладот, омекнете ги со мешање или на тивок оган. Поделете го тестото на 4 дела. Тавата тенко намачкајте ја со масло.

Првиот дел од тестото развлечете го во големина на плех, виткајте го на сукало и префрлете го во плехот со одмотување, а потоа потчукнете го со прстите. Намачкајте го џемот од кајсии колку сакате, повеќе или помалку. Посипете една третина од смесата со ореви и шеќер.

Повторете ја оваа постапка на размачкување, премачкување и посипување уште 2 пати. Расукајте ја четвртата кора и префрлете ја во плех, израмнете и избоцкајте со вилушка.

Вклучете ја рерната да се загрее на 180 степени и ставете ја тортата да се пече. Ќе стои некое време додека рерната се загрева. Печете ја тортата околу 35 минути, треба да има малку светло кафена боја.

Испечената торта превртете ја на метален плех или дрвена табла. Ставете го листот за печење и исечете за да се израмни колачот. Оставете да се излади. Може и не мора да ја ставате глазурата. Чоколадото со маслото растопете го на тивок оган и прелијте го колачот, па протресете го и оставете го чоколадото да се стегне. Се сече на коцки и се сервира.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!