ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава.

Доколку смислувате мени за Свети Никола или некоја друга посна слава, наш предлог е посна салата со макарони и печурки. Вкусен и направен од евтини состојки, ќе биде одлично мезе, но може да се јаде и како лесен ручек или вечера.

Оваа салата се подготвува многу брзо и не ви се потребни посебни кулинарски вештини за да ја направите. Она што го прави одличен е препечениот сусам кој му дава посебен вкус, како и флуидноста од печурките кои ќе ги впијат макароните и ќе ги направат посочни.

Состојки:

  • 400 гр печурки
  • 2 лажици посен мајонез
  • 1 лажица семе од сусам
  • 1 пакување макарони
  • 4 чешниња лук
  • лажица свеж сечкан магдонос

Подготовка:

- Advertisement -

Ставете ги макароните да се варат, а за тоа време ситно исечкајте ги печурките со сите стебла. Во тава загрејте го маслото, па ставете ги печурките да се пржат на средна температура. Посолете ги за да им се ослободи сок.

Не дозволувајте целата течност да испари бидејќи им дава посебна сочност на макароните. На крајот од пржењето додадете го сечканиот лук. Во сварените макарони додадете ги печурките и измешајте. Во тава пропржете го сусамот, па додајте ги во макароните, како и мајонезот, магдоносот и солта. Се добро измешајте и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!