ПОСНА ПИТА СО ГРИЗ И ЈАБОЛКА: Евтин деликатес со неодолив вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едноставен рецепт за посна пита со јаболка и гриз кој ќе ви се допадне.

Истурената пита е идеален деликатес за кој не се потребни многу состојки, а рецептот е многу едноставен. Посна верзија на овој колач добро ќе ви дојде во посни денови, а е многу вкусен.

Состојки: 

- Advertisement -

користете чаша од 200 мл

  • 2 чаши (200 мл) брашно
  • 2 чаши гриз
  • 1 чаша шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 прашок за пециво

Фил со јаболка:

  • 1,5 кг неизлупени јаболка
  • 1 чаша шеќер / 200гр
  • 5 гр цимет
  • 1 ванилин шеќер

Повеќе:

  • 150 гр маргарин (посен)

Подготовка:

Јаболката исчистете ги и изрендајте ги и додадете ги шеќерот, ванилиниот шеќер и циметот. Измешајте сè и оставете да отстои додека ги подготвувате сувите состојки.

Измешајте брашно, гриз, ванилин шеќер и прашок за пециво. Тавата за печење од 30 x 20 cm добро намачкајте ја со маргарин. На дното посипете една третина од сувите состојки, а потоа со лажица премачкајте ги со половина од смесата со јаболка.

Јаболката ги фаќате заедно со сокот што го ослободиле. Доколку јаболката се посуви и нема сок што го испуштаат кога ќе дојдат во допир со јаболката, слободно полијте малку вода во смесата. Потоа одозгора ставете една третина од сувите состојки, а врз нив остатокот од јаболката и потоа останатите суви состојки.

Маргаринот се сече на тенки парчиња и се става одозгора врз питата. Колачот се пече на 180 степени околу 40 минути. Откако ќе се формира тврда кора на колачот, ќе знаете дека е печен, а ако не е, вратете ја уште 10 минути. Откако колачот ќе се излади, исечете го на коцки и посипете го со шеќер во прав.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!