ПОСНА КРЕМАСТА ТОРТА: Се топи во устата – нема покремаста слатка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви носиме рецепт за посна кремаста торта на која тешко може да се одолее.

Посна кремаста торта ќе ве воодушеви со својот вкус. Не ви требаат јајца или млеко, а вкусот ќе ве собори од нозе.

Состојки:

 • 300 гр мелени бисквити
 • 100 гр маргарин
 • 100 мл сок од портокал или од кој било сок

За фил:

 • 1 литар вода или млеко од соја
 • 160 гр или 4 кесички пудинг од ванила
 • 10 лажици шеќер
 • 250 гр маргарин
 • 200 гр шеќер во прав или по вкус
 • 200 гр мелени ореви
 • 200 гр чоколадо
 • 150 гр шлаг посен
 • 300 мл газирана вода

Подготовка:

- Advertisement -

Пудингот и шеќерот се мешаат со малку ладна вода, а остатокот од водата се става на оган да зоврие. Сварете го пудингот и мешајте додека не се згусне. Тргнете го од оган, па додадете (по желба) малку екстракт од ванила (по избор). Потоа покријте со кеса или фолија и оставете да се излади.

Додека пудингот се лади, направете ја кората. Во бисквитот се додава растопениот маргарин и сок, убаво се меша бисквитот да биде насекаде влажен. Треба да биде ронлив. Протресете го во калапот, а потоа разнесете го насекаде, а потоа притиснете го целото со шпатула или чаша.

Откако ќе се излади пудингот се мати заедно со маргаринот и шеќерот во прав. Пудингот првин малку разматете го да омекне за полесно да се соедини со маргаринот па потоа додадете половина маргарин. Изматете, па додадете го остатокот и повторно изматете.

Изматете го шлагот со газираната вода, па од него додадете малку во филот како би бил станал воздушест, и еден дел одвојте од шлагот за украсување. Потоа додадете ги оревите и ренданото чоколадо во филот и сè соединете.

Над кората од бисквит се става целиот фил, се израмнува и се става во фрижидер да се стегне, па се украсува со останатиот шлаг или се прави веднаш по желба, но мора да стои во калапот додека не се стегне.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!