Посна баница со тиква – Еве како се прави блага баница со тиква

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Баницата со тиква, позната и како тиквеник, е вистинско зимско искушение. Иако тиквата е задолжителна за бадниковата трпеза, таа многу е корисна и за време на постот.

Баницата од тиква e највкусна со домашни сукани кори, но бидејќи сукањето бара време и повеќе вештини, затоа рецептот што го нудиме е за баница од тиква со готови кори. Меѓутоа, доколку знаете да сукате, искористете го филот од рецептот, па вашата баница со тиква ќе биде уште повкусна.

Потребни состојки:

  • 400 гр тиква
  • 1,2 кг шеќер
  • 1 чаша суво грозје (шолја чај)
  • 1/2 чаша мелени ореви
  • 1/2 шолја сечкани ореви
  • 1/2 чаша путер
  • 1 лажичка цимет
  • 1/2 лажичка шеќер точно

Начин на подготовка:

- Advertisement -

Првиот чекор во рецептот со тиква е да ја подготвите тиквата. Излупете ja и исечете ja на помали парчиња. Истурете ја тиквата во тенџере, додадете го маслото и шеќерот и малку вода и динстајте додека водата од тиквата да зоврие и да се добие густа паста.

Додадете ги оревите, циметот и сувото грозје и оставете ja на страна да се излади смесата.

Откако смесата со тиква ќе се излади, растопете го пакувањето кори, кората малку намачкајте ја со масло и смесата ставете ја по должина на потеснатан страна, па свиткајте ја во ролна со виткање и ставете го ролатот во тавче.

Редете ги витканите кори од ѕидовите кон внатрешноста на плехот. Ако користите потенки кори, користете две, а не една, за да не се скршат при извиткување.

Постапката за филување на корите се повторува додека не ги потрошите корите и смесата. На крај, премачкајте ја питата со масло.

Баницата се пече во загреана рерна на 180 степени додека не порумени, во времетраење од околу 50 минути.

Кога ќе биде готова, извадете ја од рерна и почекајте да се излади. Изладената баница посипете ја со шеќер во прав.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!