ПОСЕН ЃЕВРЕК КАКО ОД ПЕКАРА: Без чекање тестото да нарасне, а со еден трик кората ќе биде особено крцкава!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Домашен посен ѓеврек ќе биде како од најдобрата пекара.

Ова пециво може да го послужите со домашен џем и чај за оние кои постат, а оние кои не постат може да го послужат со јогурт или да направат сендвич од ѓеврек со намаз како крем сирење или павлака, со додавање на било кој месен производ. Кога сакате да го изненадите вашето семејство со топли пецива за појадок, вашиот избор нека биде ѓеврек.

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 350 мл вода
  • 2 лажици шеќер
  • 100 мл масло
  • половина пакет свеж квасец
  • 2 лажици мед
  • 100 гр сусам
  • 1 лажичка сол

Подготовка:

Веднаш вклучете ја рерната на 200 степени да се загрее додека го подготвувате тестото, бидејќи според овој рецепт не треба да чекате тестото да нарасне пред да го ставите да се пече.

- Advertisement -

Загрејте 250 милилитри вода колку да се олади, потоа додадете шеќер и издробен квасец и оставете да отстои неколку минути. Потоа додајте брашно, сол и масло и замесете мазно тесто, па со сукало расукајте го, направете десетина ленти, виткајте ги и секоја од нив свиткајте ја во круг.

Истурете 100 милилитри вода и две лажици мед во широк сад и спуштете го секој ѓеврек во таа течност. Вака кората ќе биде особено крцкава. Веднаш извалкајте ги ѓевреците во сусам и наредете ги во плех обложен со хартија за печење.

Ставете ја тавата во загреана рерна и печете ги ѓевреците додека не поруменат. Во зависност од рерната, обично се готови за 20 до 25 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!