Посен шарен оризник: Полн вкус и богатство од витамини!

Вреди да се проба:

Овој оброк е како витаминска бомба, запишете го овој рецепт или уште подобро, започнете да го подготвувате веднаш.

Потребни состојки:

  • 2 моркови
  • 1 поголем компир
  • 2 црвени пиперки од тегла
  • 4 чешниња лук
  • 1 мал праз
  • 200 гр ориз
  • 300 гр спанаќ
  • масло, сол, бибер по желба
  • суви зачини по желба

Подготовка:

Пропржете сецкан праз и рендан морков на масло. Измијте го и исчистете го спанаќот од стебленцата, па сварете го кратко, исцедете го и исечкајте го. Потоа додадете го во садот со празот. Додадете сецкан лук, сол, зачин, бибер и измешајте сè.

- Advertisement -

Варете го оризот околу 15 минути за да зоврие водата. Додадете бибер, сол и смеса од спанаќ и измешајте.

Потоа додадете компири на коцки и црвен пипер од тегла, измиен во ладна вода, кои ќе ги исечкате на ситно.

Истурете ја целата оваа смеса во намастена тава и печете во рерна, на умерена температура. Доколку е потребно, можете да додадете малку вода за време на печењето.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!