ПОСЕН ЧОКО ПОРТОКАЛ КОЛАЧ: Готов е за тој час, а нема ништо помеко и повкусно од него!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рецепт за неодолива торта, чоколаден портокал. Уживајте во совршениот вкус и за време на постот.

Чоколаден колач од портокал може да се направи за помалку од половина час, а е многу вкусен и не бара многу состојки. Она што е исто така добро е тоа што е посен, па можете да уживате во него и за време на постот.

Состојки:

 • 150 гр шеќер во прав
 • 100 гр кокос
 • 100 мл масло
 • 1 прашок за пециво
 • 2 пак. ванилин шеќер
 • 450 мл сок од портокал
 • 300 гр брашно
 • 3 лажици какао
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 40 гр рендано чоколадо
 • рендана кора од 1 портокал

Подготовка:

- Advertisement -

Во длабок сад истурете шеќер, кокос, масло, прашок за пециво, ванилин шеќер, 150 мл сок од портокал, брашно и какао, па сè убаво измешајте. Смесата истурете ја во подмачкана тава и печете околу 25 минути на 180 степени.

Додека се пече колачот, во мало тенџере сипете 300 мл цеден сок од портокал и шеќер, па ставете го на шпорет да зоврие. Кога колачот ќе се излади, потопете го со сварената смеса со сок од портокал. Колачот се посипува со малку кокос, чоколадо и кора од портокал (рендана). Исечете го на коцки и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!