Посен специјалитет: Подварак со компири печен во рерна (ВИДЕО)

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа комбинација сигурно ќе ги воодушеви сите гурмани, а вкусот е фантастичен.

Ако ви се допаѓа подварак, тогаш сигурно ќе ви се допадне и нашиот денешен предлог. На крајот на краиштата, најдобро е да се уверите сами…

Состојки:

 • 1 голем главица кромид
 • 1 главица кисела зелка
 • 500 гр компири
 • масло
 • сол
 • лук во прав
 • бибер (мелен и во зрно)
 • благ мелен црвен пипер
 • биена лут буковец
 • Ловоров лист
 • 1 главица ситно сецкан лук

Подготовка:

- Advertisement -

Во тава на масло пропржете исечкан кромид, додадете парчиња насечена кисле зелка. Динстајте додека не омекне.

Додадете ловоров лист, малку бибер во зрно, мелен бибер, благ мелен црвен пипер, лут буковец и ситно сецканиот лук.

Измешајте сè и тргнете го од оган.

Исечете ги компирите на прстени и ставете ги во посебен сад. Додадете сол, црвен пипер, црн бибер и лук во прав. Добро измешајте, а потоа компирите наредете ги во тавчето со зелка.

Се пече во рерна на 220 степени околу 40-50 минути за да се испечат компирите.

Со ова можете да испечете и посна проја како прилог.

Во продожение погледнете го видеото со инструкции за подготовка, чекор по чекор:

Извор: Бабина кујна

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!