Посен ручек со компири и прилог супа

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако немате идеја што да зготвите, еве еден супер предлог!

Состојки за компир:

 • 500 гр компири
 • 1/2 тиквички
 • 2 моркови
 • 1 домат
 • 1 кромид
 • 1 пиперка
 • масло, зачин, сол, бибер
 • чешниња лук
 • инстант печурки во кеса

Состојки за супа:

 • 1 мала главица кромид
 • масло
 • 1 пиперка
 • 1 морков
 • коцки од тиквички
 • малку компир на коцки
 • 2 лажици инстант печурки
 • зачини,магдонос, бибер

Подготовка на компир:

Исечете ги компирите на листови, како и тиквичките, исечете го морковот на големи парчиња, и пиперката на поголеми парчиња. Исечете го кромидот во кругови.

Измешајте сè, додадете зачини, сол, лук, бибер и масло и изедначете сè. Наизменично наредете во подмачкана тава, наредете ги доматите меѓу нив.

- Advertisement -

На страна измешајте инстант печурки, додајте малку арома и малку масло и додадете  200 мл вода. Со оваа течност прелијте ги компирите.

Печете на 220 степени Целзиусови околу 50 минути, па дури и подолго може да се пече.

Подготовка на супа:

Во тава, испржете го исецканиот кромид на масло, додадете црвена пиперка и морков на коцки,тиквички и компири исечкани на коцки, па добро пропржете, додадете го зачинот и истурете ја смесата во вода.

Гответе околу 30 минути.

На страна провријте ги инстант печурките од ќесичката со малку вода и додајте ги во супата. На крај додадете магдонос. Покријте и исклучете го. Вашиот ручек е готов.

Уживајте..Пријатно јадење…

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!