ПОСЕН МЕДЕН КОЛАЧ: Меко уживање за паметење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Се прави многу едноставно, но тестото мора да се замеси ден претходно.

Состојки:

 • 100 гр мед
 • лажичка сода бикарбона
 • 250 гр брашно
 • 300 гр шеќер
 • 50 гр маргарин
 • 250 гр мелени ореви
 • ванилин шеќер

Состојки за глазура од ванила:

 • 3 лажици ладна вода
 • 180 гр ванилин шеќер

или Состојки за чоколадна глазура:

 • 50 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 1 дл вода

Подготовка:

- Advertisement -

Кристалниот шеќер, медот и ванилиниот шеќер сварете ги со 2 дцл вода со постојано мешање. Изладете го сирупот и додадете брашно, ореви и сода бикарбона. Соединете го тестото и оставете го преку ноќ.

Следниот ден тестото префрлете го во плех намачкан со маргарин и посипан со брашно, печете на 200 степени додека да порумени тестото. Потоа направете по желба глазура од ванила или чоколадна глазура.

Направете ја глазурата од ванила мешајќи 180 гр ванилин шеќер со многу малку ладна вода додека не побели.

Чоколадната глазура се прави така што 100 гр чоколада за готвење се топат со 1 дл вода и се меша додека не се изедначи масата, па на крајот се додава парче маргарин.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!