ПОСЕН КОЛАЧ СО АФИОН: Три пати подобар од најубавата штрудла!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мекото тесто што се прави со чај од камилица е она што на оваа пита и дава посебен шарм, покрај одличната комбинација од афион, ореви и џем.

Состојки:

 • 250 мл чај од камилица
 • 150 мл масло
 • 20 гр квасец
 • 3 лажици шеќер
 • малку сол
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • рендана кора од лимон
 • 500 гр брашно од типот 500.

За полнење:

 • 300 гр мелено семе од афион
 • 3 лажици џем од шипинка или кајсија
 • 3 лажици шеќер
- Advertisement -

За декорација:

 • 3 лажици џем
 • мелени ореви

Подготовка:

Прво подгответе чај од камилица. Оставете да се излади, да биде млако. Потоа истурете го во сад, додадете шеќер, квасец, промешајте, потоа додадете 1 лажица брашно. Комбинирајте сe, а потоа кога ќе нарасне квасецот, изрендајте ја кората од лимон, додадете масло, сол, ванилин шеќер и постепено додајте го остатокот од брашното. Промешајте прво, потоа замесете тесто. Покријте го тестото и оставете го на топло место да нарасне, околу еден час.

Додадете џем, малку топла вода на мелениот афион и промешајте. Измешајте го тестото, а потоа поделете го на 3 еднакви делови. Исечете хартија за печење со големина од 20 × 30 см и посипете со малку брашно. Ставете го тестото на хартија за печење и расукајте го со големина на хартија со сукало. Обложете плех со исти димензии со хартија за печење, потоа ставете ја првата кора и прелијте со филот, потоа втората кора, филот, третата кора. Посипете ја последната кора со малку топла вода.

Печете го колачот во загреана рерна на 180 ° C околу половина час, но по 10 минути, покријте со фолија. Готовата пита премачкајте ја со џем и посипете ја со мелени ореви.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!