Попарник или тутманик: Неодоливо вкусно и меко како душа!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Тутманик е оброк погоден за појадок и како замена за леб.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 3 јајца
 • 1 жолчка
 • 250 гр. сирење
 • 1 шолја јогурт
 • 120 гр. путер
 • 1/2 чаша масло за јадење
 • 25 гр. квасец
 • 50 мл. на вода
 • 1 лажиче. шеќер
 • 1 лажиче. сол

Подготовка:

Квасецот се раствора во ладна вода, па се додава малку шеќер и брашно. Оставете го да нарасне. Брашното заедно со солта треба да се просее. Во подготвената смеса се прави дупка. Во него прелијте ги квасецот, јогуртот и 1 јајце.

- Advertisement -

Месете додека тестото не омекне и поделете го на 3 дела. Оставете го да нарасне додека не се удвои во големина (околу 1 час). Сирењето се дроби и се меша со преостанатите 2 јајца. Растопете го путерот и измешајте со маслото.

Секој дел од тестото се расукува на тенок слој. Првиот се премачкува темелно со масло и се посипува со мешавина од јајце и сирење. Ставете го вториот слој, подмачкајте го и наполнете го исто.

Се покрива со третиот слој и се прави ролат. Овој ролат се сече на 8 парчиња, кои се редат едно до друго во тавче (со малку простор меѓу нив) и се оставаат да нараснат, покриени со крпа (повторно да се удвои во големина). Се премачкува со изматената жолчка со малку вода и се пече во загреана рерна на 200 степени околу 30-35 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!