ПОЛСКА САРМА: Совршен оброк со два вида месо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Послужете со кисело млеко и по желба посипете со мелена пиперка или чили.

Состојки:

 • 1 кг мелено говедско месо
 • 500 гр мелено свинско месо
 • 1,5 шолја варен ориз
 • 2 лажици путер
 • 1 кромид
 • 1 лажичка ситно сечкан лук
 • 1 лажичка сол
 • 1/4 лажичка бибер
 • 1 шолја бистра супа
 • 1 чаша кисело млеко
 • 1 свежа зелка

Подготовка:

Загрејте големо тенџере со вода и посолете. Со нож одвојте го тврдиот дел од главата од зелката и целата глава ставете ја во тенџерето. Гответе околу 3 минути додека зелката да омекне и листовите полесно да се одвојат.

Поделете ја зелката на листови и внимателно исечете го стеблото на секоја со нож. Пропржете го путерот и додадете го исечканиот кромид. Кога кромидот ќе омекне, оставете го на страна да се излади. Кога ќе се олади кромидот измешајте го со мелено месо, варен ориз и лук, па додадете бибер.

- Advertisement -

Наполнете ги листовите зелка со смесата од месо и свиткајте ги во кифлички, како сарма. Наредете ги во сад за печење, прелијте со супата, па покријте ги со фолија и печете во рерна на 180 степени околу 60 минути.

Послужете со кисело млеко и по желба посипете со мелена пиперка или чили.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!