ПОЛНЕТО ПИЦА ТЕСТО: Прекрасен доручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Фантастичен полнет колач на поинаков начин. Без мешање, со малку чекање, меко како душа.

Состојки:

 • 200 мл топло млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 5 гр сув квасец
 • 1 цело јајце
 • 4 лажици масло
 • 1 лажичка сол
 • 360 гр меко брашно

Фил:

 • 150 гр фета сирење
 • 150 гр било кое тврдо сирење
 • 150 гр шунка
 • 50 гр кулен
 • 1 лажичка магдонос
 • 1 лажичка оригано

Повеќе:

 • 1 жолчка од јајце

Подготовка:

- Advertisement -

Во топлото млеко додадете шеќер и квасец и промешајте. Потоа додадете јајце и масло и повторно промешајте со жица. Потоа истресете го целото брашно и полека измешајте. Додека се меша се додава сол и се продолжува со мешање.

Масата е густа, но леплива и така треба. Кога состојките се убаво изедначени, оставете го да отстои 40 минути така меко и лепливо. Во меѓувреме подгответе ги состојките за филот.

Соединете ги сите во еден поголем сад и измешајте. Одделете 2-3 лажици фил кој подоцна ќе го искористите. По 40 минути со помош на малку брашно само лесно измешајте го тестото и обликувајте го во топка.

Многу лесно се растегнува со раце бидејќи тестото е меко, во круг со пречник на плехот некои 28-30 см. Сега земете го овој поголем дел од филот и ставете го врз тестото а со краевите на тестото затворете одозгора врз филот така што филот ќе остане заробен внатре.

Внимавајте да не останат делови од колачот каде што нема да помине филот и тој дел да е сув. Поврзете ги горните делови со стискање. Повторно лесно и убаво ќе се затвори бидејќи тестото е меко. Посипете со малку брашно под тестото и по тестото, а потоа лесно притиснете со рацете и израмнете повторно.

Лесно се прави, само правете го полека, движете се од средината кон рабовите и полека стискајте. Кога повторно ќе добиете форма на колач со дебелина од 2 см, префрлете го во намрсен плех. Премачкајте со изматена жолчка, па посипете со филот кој претходно сте го оставиле.

Сега полнетиот леб оставете го да отстои 10 минути, па вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени. Ставете во загреана рерна да се пече помеѓу 30 и 40 минути. Кога така убаво ќе се запече одозгора, готов е. Може да се послужи веднаш.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!