ПОЛНЕТО ПИЛЕ СО ПЕЧЕНИ КОМПИРИ: Богат фил од печурки и печеница, а месото е толку меко што се рони!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Полнето пилешко не бара многу повеќе време за подготовка од класичниот рецепт.

Омилено јадење веќе традиционално во многу домаќинства, кое е вообичаен избор за семеен ручек, е печено пилешко со компири. Ако веќе сте малку уморни од класичниот, овој рецепт е малку поинаков. Полнето пилешко кое лесно се подготвува и ќе биде вистинско освежување на вашата трпеза.

- Advertisement -

За подготовка не е потребно многу повеќе време од класичен рецепт, а штом ќе подготвите вакво пилешко, класичното печено пилешко веројатно ќе биде минато на кое нема често да се враќате при готвењето.

Состојки:

 • 1 цело пилешко (околу 2,5 кг)
 • 3 парчиња леб
 • 200 гр печеница
 • 200 гр печурки
 • 2 лажици масло
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 грст магдонос
 • половина чаша млеко
 • сол, бибер
 • 500 гр компири

Подготовка:

Измијте го и посолете го пилешкото. Потопете го лебот во млеко, а потоа исцедете го вишокот млеко. Печеницата, печурките, кромидот, лукот и магдоносот се сечкаат ситно, па се додаваат во лебот.

Измешајте сè заедно, а потоа додадете бибер и зачини по вкус. Наполнете го пилешкото со подготвената смеса, па затворете го со кујнски конец или стапчиња за ражен за да не истече полнењето при печењето.

Ставете го во плехот за печење, а потоа подмачкајте го и прелијте го пилешкото со 100 мл вода. Загрејте ја рерната на 200 степени и печете го пилешкото час и половина.

На средина на печењето внимателно превртете го за да се испече убаво од двете страни и да добие крцкава кора и додадете ги компирите исечени на поголеми кришки.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!