Полнети ТИКВИЧКИ со мелено месо и бел сос

Вреди да се проба:

Ако немате идеја за ручек еве една супер брза и вкусна идеја. Подготовката е лесна, состојките ги имате дома, само направете и уживајте.

Состојки:

 • 4 тиквички со средна големина
 • 400 гр мелено месо (свинско, говедско или мешавина)
 • 1 мал морков
 • 1 кромид
 • 2 лажиче сол (или универзален зачин)
 • 1 лажиче сув магдонос
 • 1 лажиче лук во прав
 • 3 лажици масло
 • 100 гр кашкавал

Бел сос:

- Advertisement -
 • 1 јајце
 • ½ Чаша јогурт
 • 200 мл вода
 • 30 гр путер
 • 2 лажици брашно
 • сол по вкус

Подготовка:

Измијте ги тиквичките добро и исечете ги двата краја. Исечете ја секоја тиквичка на три еднакви делови. Издлабете го секое парче тиквички со мала лажица, не достигнувајќи го крајот. Треба да направите чаши од тиквички. Наредете ги во плех со дупката свртена нагоре.

Во загреана тава со малку маснотии, додадете рендан кромид и моркови. Гответе кратко додека не омекне. Додадете мелено месо и продолжете да мешате. Додадете ги зачините. Гответе додека меленото месо не стане ситно. Наполнете ги тиквичките со добиената мешавина.

Сега  ги ставате тиквичките во рерна. Покријте ја тавата со алуминиумска фолија и печете на 180 степени околу 40 минути. Печете додека тиквичките не омекнат, периодично проверувајте со вилушка. Откако ќе се испечат тиквичките, одозгора ставете парче кашкавал. Вратете се во рерна и печете уште 10-15 минути додека не се стопи кашкавалот и не порумени.

Сосот ќе го подготвите така што во сад измешајте ги јогуртот и јајцето. Промешајте со жица за матење. Додадете вода и промешајте. Треба да добиете мазна смеса.

Додадете го путерот во тавата. Откако ќе се стопи, додадете го брашното. Оставете брашното да се пржи околу 1-2 минути. Потоа додадете ја смесата со јогурт во тенок проток. Не заборавајте да мешате постојано со жичена мешалка. При сервирање сосот посипете го врз тиквичките. Послужете топло или ладно, попрскано со ситно сецкана копра.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!