Полнети пиперки со зеленчук: Совршен летен оброк!

Вреди да се проба:

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Највкусниот ѓувеч на светот!

Време е за вкусен и заситен оброк Состојки: 1 чаша конзервиран грашок 100-150 гр ориз 3 домати 3 пиперки 2 моркови 1 кромид 2 чешниња...

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина и крем павлака!

Ефтина и сочна спремна за тој час. Никаде не сте пробале ништо повкусно Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250...

РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед. Состојки: Кори: 125 гр путер 300 гр шеќер 2 јајца 250 гр меко брашно 1 лажица...

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

Полнети пиперки без месо се идеална летна опција за ручек или вечера.

Рецепт кој ќе ги воодушеви сите со својата едноставност. Полнетите пиперки со ориз се јадење што ќе ве заситат и нема да ви биде тешко во жешките летни денови. Одличен избор за секој што сака посни оброци.

Состојки:

 • 10 пиперки
 • 50 гр ориз
 • 1 компир
 • 2 моркови
 • 1/2 тиквички
 • 1 корен од магдонос
 • 1 кромид
 • 4 чешниња лук
 • 2 свежи домати
 • црвена мл. пиперка
 • бибер, сол
 • лист од магдонос
 • 200 мл варени домати
 • 200 мл вода
 • 1 лажиче брашно
 • масло

Подготовка:

Исечете го целиот зеленчук на коцки. Кромидот пропржете го на масло, додадете го морковот и кога малку ќе се испржи, додадете го целиот друг исечен зеленчук.

- Advertisement -

Додадете лук, црвен пипер, ориз, бибер, сол, лист од магдонос. Измешајте се и полнете ги пиперките и затворете ги со парчиња домат.

Се редат во подмачкана тава. Измешајте варени домати, вода и додадете брашно, изедначете. Истурете се преку пиперките и истурете малку масло. Печете на 220 степени околу еден час Покријте ги пиперките со фолија првиот половина час, а потоа откријте ги и печете ги.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

КИШ СО БРОКУЛА: Популарна солена пита полна со фил!

Едноставна солена пита, погодна за вечера или појадок. Кишот е вид на француска отворена пита исполнета со солен фил од јајца и млеко со парчиња...

РОЛНИЧКИ СО СИРЕЊЕ: Крцкави и богати со фил – готови за 15 минути без разлика дали ги печете во рерна или во тава!

Едноставен и брз рецепт за појадок или ужина од обичен пита леб, сирење и урда. Кифлички со сирење од готови кори или пита леб се...

ПОЛЖАВ ПИТА ОД ГОТОВИ КОРИ: Со фил од павлака, јогурт и фета сирење – едноставна и лесна подготовка!

Нема ништо подобро од пита со врело сирење за појадок. Некогаш е доволно само да се смени начинот на наредување на кората за да биде...

ЛЕСНА ЛЕТНА САЛАТА СО ОРИЗ: Освежителна и лесна за правење, а тајната е во преливот!

Наместо рижото, направете лесна салата со ориз, бидејќи е полесно, а вкусот е фантастичен. За ручек направете лесна салата со ориз и зеленчук, а доколку...

КРЦКАВА ПИЦА ОД бајат ЛЕБ: Подгответе ја вечерата за 10 минути од состојките што ги имате во фрижидер!

Неверојатно крцкава и вкусна пица! Бајат леб обично секој го фрла, но тоа не мора да го правите, бидејќи со него можете да направите различни...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!