ПОЛНЕТИ ПЕЦИВА ГОТОВИ ЗА 10 МИНУТИ: Кремаст фил од пире од компири и павлака посипана со топено сирење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Полнетите пецива чамци со компири и јајца освојуваат на првиот залак.

Можеби ви изгледа комплицирано но не е. Се што ви треба се кори за пита или грчки пита леб што ќе го свиткате на краевите и потоа ќе добиете форма на чамец. Филот се прави од пире, се меша со павлака и сирење, а одозгора се ставаат само жолчките. Уживајте во прекрасно пециво со богат фил.

Состојки:

  • 400 гр компири
  • 30 гр путер
  • 150 гр рендано сирење
  • 1 лажица кисела павлака
  • сол
  • домашно лиснато тесто (за 4 чамци)
  • 3 лажици кефир
  • 2 лажици масло
  • 4 жолчки

Подготовка:

Сварете ги компирите и испасирајте ги како за пире, додадете путер и малку сол. Промешајте го сирењето и додадете ја павлаката. Ќе биде покремасто.

- Advertisement -

Додадете масло во кефирот и промешајте, оваа маса ќе послужи како „лепак“ за нашите чамци. Земете подебела кора за пита и исечете ја на 4 дела. Премачкајте го со мешавина од кефир и масло. Спојте ги краевите за да добиете форма на чамец. Ставете ги чамците во подмачкана тава.

Наполнете ги чамците со смеса од компири, направете вдлабнатина во средината во која ќе ги ставите жолчките. Посипете со рендано сирење. Се пече во рерна околу 10 минути на 180 степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!