ПОЛНЕТИ МИНИ ЖУ-ЖУ: Заборавете на пекарата, направете уште поубаво крцкаво печиво дома!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едноставен рецепт за колачи сакани од сите генерации – полнети мини жу-жу.

Веќе не мора да одите во пекара кога ви се јаде, дома правете ги највкусните печива, полнети со крем сирење и шунка. Прекрасното крцкаво печиво можете да го послужите за вечера, но и како мезе за прославата. За да добиете такви прекрасни мини парчиња, ќе ви помогне решетката за рерна, а најдобро од се е што се печат само 20 минути.

Состојки:

  • 800 гр лиснато тесто
  • 300 гр крем сирење
  • 200 гр шунка
  • 200 гр кисели краставички
  • 1 јајце

Подготовка:

Лиснатото тесто поделете го на 2 дела и развлечете го тенко. Измешајте крем сирење со рендани кисели краставички и шунка. Добро соединете. Тестото ставете го на хартија за печење, па покријте го со добиениот фил.

- Advertisement -

Одозгора ставете го другото лиснато тесто и отсечете го вишокот на краевите. Извадете ја решетката од рерната и притиснете прво хоризонтално, а потоа вертикално за да направите коцки врз тестото.

Исечете ги, па ставете ги на плех со хартија за печење. Премачкајте со изматено јајце и печете во загреана рерна на 180°C околу 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!