Полнети лепињи со компир: Не ви треба ништо друго со нив!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ќе ги правите цело време како посебен оброк!

Состојки:

Тесто:

 • 400 мл млако млеко
 • 10 гр квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажици масло
 • 500 гр брашно

За полнење:

 • 5 компири
 • 100 мл млеко
 • 200 гр рендано сирење по вкус
- Advertisement -

За премачкување:

 • 1 жолчка
 • 1 лажица масло
 • сусам или ким по желба

Подготовка:

Активирајте го квасецот во млекото со шеќерот. Додадете брашно, масло и сол во квасецот и замесете меко тесто. Покријте со крпа и оставете да отстои околу 30 минути.

Во меѓувреме, варете ги компирите и изгмечете ги во пире. Додадете млеко, сирење и малку сол и промешајте. Тоа ќе биде густа смеса.

Поделете го тестото на четири топчиња. Растегнете го секој во круг, потоа ставете една четвртина од филот, исто така обликуван во топка, во средината на тестото. Завиткајте го тестото околу филот и повторно раширете го со прстите за да добиете плосната форма. Направете го истото со преостанатиот материјал.

Наредете ги лепчињата што се добиваат на плех обложен со хартија за печење, покријте го со крпа и оставете да отстои 20 минути. Со прстите малку притиснете ги добиените лепињи, потоа премачкајте со жолчка измешана со малку масло и по желба посипете со сусам и ким.

Печете на 180 степени 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!