ПОЛНЕТА СЛЕЗИНА: Вкусно јадење за гурманите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оригинален струмички рецепт, деликатес кој може да се најде на трпезите во сите струмички семејства се полнетите слезини.

Слезините како печено јадење се подготвуваат најчесто во сезоната на јагнешко месо. Полнетите слезини може да се послужат заедно со павлака и зелен кромид.

Состојки:

  • 6 слезини
  • 150 гр ориз
  • 2-3 главици зелен кромид
  • 2-3 моркови
  • Млеко
  • масло
  • Црн пипер
  • Сол
  • Сушено нане

Подготовка:

Слезините убаво се мијат и се оставаат во ладна вода. Поради силниот мирис се оставаат во млеко да отстојат околу еден час и повторно се мијат. Во тенџере со претходно загреано масло се пржи веќе исечканиот зелен кромид заедно со оризот, солта, црниот пипер и нането.

- Advertisement -

Со оваа смеса наполнете ги претходно исечените слезини, а исечокот сошијте го со игла и конец за горвење или затворете со чепкалка за заби. Полнетите слезини се ставаат во подмачкана тава и се прелеваат со вода заедно со исецканите моркови.

Тавата се покрива и се пече во претходно загреана рерна на 200 степени околу еден час. На крајот садот се остава отворен во рерна за да добие убава боја и кркава коричка.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!