ПОЛНЕТА ПОГАЧА: Крцкаво однадвор, сочно одвнатре!

Вреди да се проба:

Предлог за појадок или ручек за сите на кои им треба многу енергија во текот на денот.

Состојки:

 • 300 мл млеко
 • 30 мл масло
 • 15 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 550-600 гр брашно
 • малку сол

Состојки за полнење:

- Advertisement -
 • 300 гр сирење фета
 • 100 гр шунка
 • 3 лажици рендано сирење
 • 1 јајце
 • малку лист од магдонос
 • 1 јајце

Обложување:

 • 1 жолчка од јајце
 • сусам

Подготовка:

Месете го тестото од наведените состојки и оставете го да одмори 15 минути. Скршете го сирењето со вилушка, додадете кисела павлака, шунка од јајца и лист од магдонос и комбинирајте.

Расукајте го тестото во круг и префрлете го во плех за печење. Ставете мала чинија на средина, а потоа исечете ги краевите на ленти. Наредете го сирењето во круг на работ помеѓу лентите и средината. Преклопете ги лентите навнатре како на сликата.

Протресете го останатото полнење на средина, израмнете. Покријте да стаса, па премачкајте со жолчка и посипете со семки. Печете на 190 степени Ц околу 40 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!