Полнета пита: Совршена за целото семејство!

Вреди да се проба:

Им успева и на почетници.

Состојки:

 • 600 гр брашно
 • 100 мл млака вода
 • 150 мл млеко
 • 1 лажичка шеќер
 • 30 гр свеж квасец
 • 30 мл масло
 • 50 гр путер
 • 1 јајце
 • 1 лажичка сол

Состојки за полнење:

- Advertisement -
 • 50 гр рендано сирење
 • 150 гр рендана шунка

Подготовка:

Активирајте го квасецот и замесете мазно тесто од состојките кои се наведени погоре. Оставете да нарасне околу 1 час. Потоа тестото поделете го на 10 дела.

од секој дел заскујте кора која ќе ја посипете со состојките за полнење и така корите завиткајте ги па пренесете ги во садот во кој ќе се  пече питата. На средина можете да ја обликувате кората во топче за питата да има поинтересен изглед.

Премачкајте ја питата со жолчка и посипете со сусам. Печете на 180 степени 30-35 минути.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!