ПОЛНЕТА ВРТЕНА ПИТА: Вечера што од сега ќе ја правите постојано!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Питата има атрактивен изглед и совршен вкус.

Состојки:

  • 250 мл топло млеко
  • 1 лажичка шеќер
  • 10 гр квасец
  • 1 јајце
  • 450-500 гр брашно

За полнење:

  • 150 гр сирење
  • 1 жолчка од јајце
  • 1 лажица кисела павлака
  • 200 гр шунка исечена тенко

Подготовка:

- Advertisement -

Замесете го тестото од наведените состојки, за да биде мазно, помеко, не премногу тврдо и оставете го да одмори 30 минути. Тестото потоа расукајте го на половина см.

Измешајте го сирењето со жолчка и павлака.

Поделете го тестото на два дела, па премачкајте ги со сирење и покријте ги со листови од шунка. Покријте плех за печење од 32 см со хартија за печење.

Преклопете го првото тесто три пати и пресечете го на половина со нож. Завиткајте една половина околу нејзината оска и завиткајте ја во круг во средината на садот. Направете го истото со остатокот од тестото. Покријте и оставете да отстои некое време, па премачкајте со жолчка на која сте додале 1 лажица масло. Посипете семе со сусам по желба.

Печете на 210 степени околу 15 минути, а потоа намалете на 180 и печете вкупно 40-45 минути покриени.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!