Пола МАФИНИ, пола КРОФНИ: Овие лесни колачиња се подготвуваат за тој час и на сите им се допаѓаат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сакате нешто слатко и не сакате да поминувате многу време во кујната? Подгответе ја оваа мешавина од крофни и мафини – многу едноставни и брзи колачиња кои одлично одат со чај или кафе.

Состојки:

 • 2 чаши брашно
 • 1,5 чаши шеќер
 • 2 лажички прашок за пециво + половина лажичка сол
 • 1 лажичка цимет
 • 1 и 1/4 чаша млеко
 • 2 лажици стопен путер
 • 2 лажички арома на ванила
 • 1 јајце

Прелив:

 • 3/4 чаши шеќер
 • 1 лажичка цимет
 • 1/4 чаша стопен путер

Подготовка:

- Advertisement -

Пред се, загрејте ја рерната на 175 ° C, а калапот за мафини премачкајте го со масло.

Изматете во еден сад брашно, прашок за пециво, шеќер, сол и цимет, а во друг влажни состојки – млеко, јајце, путер и ванила.

Влажните состојки додајте ги на сувите и мешајте додека не добиете смеса. Истурете ја смесата во калапите и печете 20 минути.

Оставете ги да се оладат во калапот околу пет минути, а потоа извадете ги и оставете ги да се изладат целосно.

Во меѓувреме, измешајте ги шеќерот и циметот во сад, а потоа натопете ги мафините во стопен путер и превртете ги во шеќер и цимет.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!