Познатиот ВРАП: Полнета крцкава тортиља печена во тава! 

Вреди да се проба:

Тортиља полнета со сочен фил од месо, сирење и чипс од тортиља, преклопена и печена во тава. Запознајте го вашето ново омилено јадење од тортиља!

Врапот е јадење што доаѓа од Тако Бел – еден од најголемите и најпознати ланци за брза храна инспириран од мексиканската кујна. Веројатно веќе сте чуле за Тако Бел, ако ништо друго, барем во некои американски серии или филмови. Покрај сочното полнење со месо, специјалитетот на ова јадење се наоѓа во крцкавиот чипс од тортилја.

- Advertisement -

Состојки:

 • 850 гр мелено месо
 • 150 гр кромид
 • 500 мл говедска бистра супа
 • 2 домати
 • марула
 • кашкавал
 • тортиља чипс
 • гвакамоле сос
 • кари сос
 • сол, бибер
 • лепчиња тортиљи

Подготовка:

Излупете кромид и ситно исечкајте го. Ставете го кромидот да се крчка во малку растително масло на среден оган во длабока тава или тенџере. Кога кромидот стане проѕирен, додадете мелено месо. Пржете го месото со повремено мешање додека поголемиот дел од месото не стане сиво. Додадете зачини по желба.

Кога месото ќе почне да ја ослободува сопствената маснотија, додадете околу 50-100 мл говедска бистра супа оставете го месото да врие тивко.

Кога залихите ќе почнат да испаруваат, повторно натопете го месото со нова тура бистра супа. Повторувајте се додека не се потроши целата супа. Ова е најважниот дел од подготовката за полнење ако сакате меленото месо во тортиљата да биде сочно, затоа е важно да се готви подолго време.  Месото е готово кога целата течност испарува од него и во тавчето останува само густ сос од месо и зачини.

За крцкавиот дел користете го најголемиот чипс кој ќе го најдете. Изрендајте малку кашкавал на средина на тортиљата (оставете го работ околу 3 прста празен за преклопување). Наредете го меленото месо врз кашкавалот. Врз месото ставете тортиља чипс, домати исецкани на коцки, сечкана марула и повеќе рендан кашкавал.

Преклопете ја тортилја од едната страна до половина од филот. Потоа фатете го крајот на тоа свиткано парче тортилја и преклопете го повторно. Повторете го процесот 5 или 6 пати додека не ја преклопите целата тортилја во круг. На сува топла тава, ставете ја тортиљата на шпорет п,ечете го околу 30 секунди, доволно за да стане крцкаво. Превртете го и печете и од другата страна.

Послужете го врапот додека е топол со гвакамоле и кари сос.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!