Познатата ОПЕРА ТОРТА: Вака се подготвува најубавиот француски десерт, чекор по чекор! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За вистинските и трпеливи љубители на подготвување на торти ова е правиот рецепт. Прекрасна торта за специјални прилики, сега можете и сами дома да го подготвите.

Состојки:

Основа:

 • 6 белки
 • 30 гр шеќер
 • 225 гр мелени бадеми
 • 225 гр шеќер во прав
 • 6 жолчки
 • 70 гр брашно
 • 45 гр путер

Сируп:

 • 1,25 дл вода
 • 80 гр шеќер
 • 1½ лажица инстант кафе
- Advertisement -

Крем:

 • 2 лажици инстант кафе
 • 2 лажици топла вода
 • 100 гр шеќер
 • 60 мл вода
 • 4 јајца
 • 200 гр путер.

Ганаш:

 • 250 гр црно чоколадо
 • 1,25 дл полномасно млеко
 • 60 мл слатка павлака
 • 60 гр путер.

Глазура:

 • 150 гр чоколадо за готвење
 • 115 гр путер.

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Поставете два плеха (30 / 40 см) со хартија за печење. Лесно изматете го снегот од белки, а потоа додадете шеќер и мешајте додека не стане цврст. Во друг сад изматете ги бадемите, шеќерот во прав и жолчките од јајцата околу 3 минути за да добиете пенлива смеса. Додадете го брашното и промешајте со најниска брзина колку да се измеша во смесата.

Потоа внимателно промешајте ги заедно со белките со шпатула, а потоа и стопениот путер. Поделете ја смесата на два плех и израмнете ја површината. Печете 5-7 минути – основата мора да биде светло-кафеава. Извадете од рерна, покријте со парче хартија за печење и свртете внимателно, а потоа отстранете ја хартијата за печење. Свртете ја хартијата и покријте го бисквитот со чистата страна. Оставете да се олади на собна температура.

За сирупот измешајте ги сите состојки во сад и оставете да зоврие. Потоа оставете да се олади. За кремот, растопете го инстант кафето во топла вода. Сварете ги шеќерот и водата и мешајте додека не се стопи шеќерот. Потоа продолжете да готвите без мешање додека не зоврие. Изматете ги јајцата додека масата не стане лесна и пенлива. Потоа, мешајќи со најмала брзина, додадете го сирупот во тенок проток.

Потоа зголемете ја брзината на средно и мешајте уште 5 минути за да се згусне смесата. Изматете го омекнатиот путер со шпатула и додадете 2 лажици во смесата, мешајќи со средна брзина. На крај, зголемете ја брзината и мешајте додека кремот не се згусне и стане свиленкаст. Додадете го кафето, па ставете ја смесата во фрижидер 20 минути – додека кремот не се згусне за да можете да филувате со него. Често мешајте го.

За ганашот, скршете го чоколадото во сад. Загрејте го млекото и павлаката до вриење и прелијте со чоколадото. Оставете да отстои една минута, а потоа добро промешајте за да се стопи целото чоколадо и масата стане мазна и сјајна. Измешајте го путерот додека не стане крем, а потоа измешајте го во ганашот. Оставете во фрижидер околу 20 минути – додека не се стврдне за филување, но мешајте го на секои 5 минути.

Исечете го пандишпанот така што ќе добиете два 4 листа. Поставете парче на основата, посипете со сируп и премачкајте со 3/4 крем. Одозгора ставете друго парче, посипете сируп и премачкајте со ганаш. Повторувајте и со следното парче. Покријте со последното парче, навлажнете со сируп и премачкајте со преостанатиот крем. Израмнете и ставете во фрижидер најмалку еден час и најмногу 6 часа да се излади добро.

За глазура во тавата, стопете го путерот додека не зоврие. Тргнете го од оган и отстранете ја пената. Истурете го течниот путер во сад. Растопете го чоколадото на пареа, измешајте го со путерот и истурете го врз колачот насекаде рамномерно. Вратете ја тортата во фрижидер, и кога ќе се олади, исечете ја по желба.

Совети: Бисквитот можете да го испечете ден претходно, и да го чувате на собна температура. Можете исто така да го направите сирупот однапред, бидејќи може да остане во фрижидер една недела. Можете да ги подготвите кремот и ганашот 3 дена однапред и да ги чувате во фрижидер, но оставете ги на собна температура некое време пред да ги употребите.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!