Поедноставно отколку што изгледа: Рецепт за ТИРАМИСУ ТОРТА од палачинки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Тортата од палачинки е идеално задоволство кога не сакате да ја вклучите рерната. Најдобриот дел е што не мора да се грижите ако се растури затоа што никој нема да забележи.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 300 гр брашно
 • 600 мл млеко
 • 50 гр путер
 • 70 гр црно чоколадо
 • 3 лажици шеќер
 • 1 лажица инстант кафе
 • малку сол

Крем:

 • 5 жолчки
 • 120 гр шеќер
 • 500 гр сирење маскарпоне
 • 250 мл слатка павлака
 • 1 лажичка арома на ванила

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте ги јајцата со шеќер и додадете сол, кафе, брашно и млеко и промешајте повторно. Растопете ги путерот и чоколадото и кога малку ќе се оладат промешајте ја смесата.

За да го подготвите кремот, матете ги жолчките со шеќер на пареа околу 15 минути, постојано мешајте, па оставете ги да се оладат. Пренесете ги жолчките во сад и измешајте со вкусот на маскарпоне и ванила и кратко мешајте да се соединат состојките. Измешајте ја слатката павлака и додадете во кремот кој го подготвивте.

Со тестото за палачинки кое го направивте претходно, печете малку подебели палачинки. Ставете лажица до две од кремот на секоја палачинка и преклопете ја со друга палачинка додека не останете без состојки. Страните на тортата премачкајте ги со вишокот крем. Украсете со какао по желба.

Тортата од палачинки освен со крем маскарпоне,  може да ја премачкате и со пудинг од ванила за да ја поедноставите.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!