Подобро од оригиналното и подготвено за 5 минути: Tирамису со вкус на јагода, брз десерт кој не се пече!

Вреди да се проба:

Италијанците се познати по познатиот десерт, но дури и оваа прилагодена верзија е навистина вкусна.

Кој друг може да одолее на бисквити, фил и јагоди? Пробајте ја оваа брза торта која е идеална дури и ако сте изненадени од гостите.

- Advertisement -

Состојки:

  • 600 гр јагоди
  • 250 мл слатка павлака
  • 150 гр шеќер во прав
  • 30 гр шеќер
  • 250 гр сирење маскарпоне
  • бисквити

Подготовка:

Во блендер измелете ги јагодите со шеќерот. Изматете ја слатката павлака со шеќер во прав, а потоа додадете маскарпоне и комбинирајте се.

Потопете ги бисквитите во смесата со јагоди, па наредете ги на плех за печење. Прелијте ги со филот со шлаг, па со уште еден ред бисквити и фил.

Посипете со какао. Чувајте го десертот во фрижидер околу 2-3 часа пред да го сервирате.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!