ПОДОБРО ОД МУСАКА, А ПОБРЗО ПОДГОТВЕНО: Пилешко со зелка печено во рерна -за вистински гурмани!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Комбинирајте пилешко со зелка и ќе добиете одлично јадење за вечера.

Ако не знаете што би можеле да направите за вечера и секогаш ви е здодевно со исти јадења, направете пилешко денес, но сега на малку поинаков начин. Освен со печурки, праз и ориз, со ова повеќегодишно тревно растение можете да комбинирате и пилешко.

- Advertisement -

Иако не се толку вообичаена комбинација, од зелка и пилешко можете да направите одлична вечера за целото семејство. Пред вас е рецепт за јадење со пилешко и зелка, кое кога ќе се испече во рерна со домати и сирење ќе биде сочно и вкусно како мусака или лазања.

Состојки:

  • 400 гр зелка
  • 1 морков
  • 500 пилешки гради
  • 3 кромидчиња
  • 1 парче тост леб
  • 100 мл млеко
  • 3 јајца
  • малку пиперка
  • 3 домати
  • 100 гр сирење

Подготовка:

Во плех за печење ставете исецкана зелка и моркови. Потоа лебот натопен во млеко оставете го да отстои 10 минути, а потоа ставете го во блендер заедно со пилешките гради, јајцата, кромидот, зачините и сето тоа измешајте го.

Наредете го правилно пилешкото преку зелката во садот, а потоа прстените од доматот, ренданото сирење и печете го сето заедно 45 минути на 180 ° C.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!