ПОДОБАР ОД ВОЈНИЧКИ: Грав со пушено месо и сланина!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Гравот е омилено јадење на многумина од нас. Како задолжителен додаток на ова јадење, има сува шунка или сланина. Тие му даваат таков посебен вкус што ќе ви отежне да пронајдете личност која не сака ваков грав.

Напомена: Состојките се во поголеми количини, а вие можете да ги намалите според вашите потреби.

Состојки:

 • 500 гр грав
 • 1,5 кг пушен свински бут
 • 500 гр пушени свински ребра
 • 200гр сланина
 • 100 мл масло
 • 1 кромид исечен на коцки
 • 2 моркови ситно рендани
 • 1 морков на кругчиња
 • 1 главица лук нелупен
 • 1 мал целер
 • 1 пашканат
 • 1 корен од магдонос
 • Ловоров лист
 • црвен пипер
 • 2 коцки за супа
 • сол, сув зачин
 • бибер

Подготовка:

- Advertisement -

Ноќта пред да направите грав, натопете ги гравчињата во ладна вода за да набабрат. Измијте го гравот, па ставете го во ладна вода и оставете го да зоврие. Веднаш штом ќе зоврие, истурете ја таа вода, исплакнете го гравот со ладна вода, па ставете го повторно во шерпата, прелијте со вода и повторете ја оваа постапка уште 2 пати.

Ставете пушен свински бут да се готви во вода, а кога месото е готово, извадете ги коските, маснотиите и кожата и исецкајте го месото на помали парчиња. Во меѓувреме, додека бутот се готви, истурете го маслото во голема тава, а потоа додадете го кромидот и ситно ренданиот морков. Со додавање на околу 100 мл вода, динстајте околу 5 минути, а потоа додадете ги гравчињата што првично ги сваривте накратко три пати.

Овој ситно рендан морков подоцна ја заменува кашата, а исто така дава една сладост на гравот. Додадете целер, пашканат, корен од магдонос, цел лук, ловоров лист, бибер, коцки и вода и продолжете да готвите, додавајќи вода повремено. Кога гравот е скоро готов, додадете парчиња месо од бутот, сланина што ќе ја исечете на коцки, суви ребра, прстени од морков, а потоа додадете повеќе вода и продолжете да готвите.

На крај, извадете ги целерот, пашканатот, коренот од магдонос и целата глава на лук. Прилагодете го вкусот по желба користејќи сол, миризлив пипер или сув зачин, како и густината што ја сакате со додавање вода.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!