Подгответе ја највкусната домашна бајадера со префинет вкус и совршена мекост

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа вкусна чоколадна магија ќе ве маѓепса со вкусот, но и со брзината на приготвување. Направете ја оваа брза и вкусна бајадера за која целото семејство ќе се радува.

Потребни состојки:

  • 300 грама орeви,
  • 300 грама бисквити,
  • 250 мл.вода,
  • 800 гр.шеќер,
  • 1 маргарин(коцка),
  • 100 гр.чоколадо

Потребни состојки за глазурата:

  • 250 мл.вода,
  • 230 гр.путер,
  • 100 гр.чоколадо за готвење

Начин на приготвување:

Најпрво се мелат оревите и бисквитите и се оставаат во посебен сад.

- Advertisement -

Во тенџере ставете ги водата, шеќерот и путерот и оставете ги да вријат додека не се стопи шеќерот. Така приготвениот шербет додадете го во мелените ореви и бисквитите и сето тоа убаво измешајте го.

Поделете ја смесата на два дела во различни садови. Во едниот дел додадете го растопеното чоколадо, а другиот оставете го светол. Двете смеси оставете ги малку да се оладат.

Кога смесите ќе бидат малку оладени, на претходно намаслен послужавник, ја редите прво потемната смеса, убаво ја обликувате, па врз неа потоа ја додавате посветлата.

За подготовка на глазурата, во сад стевете го чоколадото, водата и путерот, и оставете да се стопат на пареа, на среден оган. Кога убаво ќе се стопат добро измешајте ги да добиете хомогена смеса.

Глазурата ја истурате врз бајадерата, распоредена по целата површина. Внимателно растресете го послужавникот, глазурата сама да се распореди и изедначи.

Оладете ја бајадерата и пресечете ја на еднакви коцки или правоаголни парчиња.

Имајте добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!