Подгответе спанаќ на вода – Лесно посно јадење што ќе го обожавате!

Вреди да се проба:

Овој рецепт е многу вкусно јадење од кујната на Бигорскиот манастир.

Потребни состојки:

 • 2 кг. спанаќ
 • 2 главици кромид
 • 3 пиперки
 • 3 моркови
 • 1 филџан ориз
 • 2 лажици доматно пире
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 2 лажички зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал…)
 • 1 лажичка буковец
 • 1 лажица сенф
 • Бибер
 • Сол

Начин на подготовка:

Спанаќот се мие и се сецка, кромидот се лупи и се сецка на ситно, па се динста во длабок сад со малку вода и се додаваат морковите излупени и исецкани на коцки.

- Advertisement -

Кога морковите ќе се сварат, се додаваат исецканите пиперки и спанаќот. Откако сето тоа убаво ќе се издинста, се додава зачинот и буковецот, се остава уште две до три минути и потоа се додава вода.

Откако ќе почне да се вари спанаќот, се додава доматното пире и сенфот, а после неколку минути варење се додава пченкарното брашно растворено со ладна вода и оризот.

На крај се додава малку бибер, сол по вкус и се остава уште малку да се вари.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!