Подгответе вкусно и ароматично пилешко во кари сос

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кари сос со пилешко месо е една од најдобрите комбинации која може да ви падне на памет. Едноставен, брз и вкусен ручек, идеален за секоја пригода.

Состојки:

 • 500 г пилешки гради
 • 2-3 лажички кари зачин
 • малку сол, црн пипер
 • малку масло за готвење
 • 1 главица кромид (ситно сечкан)
 • 3-4 чешниња лук (ситно сечкан)
 • 500 мл супа од коцка (пилешка)
 • 1 лажица нишесте
 • 120 г грашок (замрзнат или од конзерва)
 • 1-2 лажици павлака за готвење
 • малку магдонос

Начин на подготовка:

Парчињата пилешки гради исечкајте ги на помали парчиња. Зачинете ги со сол, црн пипер и една лажичка зачин кари.

- Advertisement -

Во тава, на малку масло, запржете ги парчињата пилешко месо се додека не добијат светло кафена боја. Тргнете ги настрана.

Во истата тава, ставете го ситно сечканиот кромид и запржете го. Додадете ситно сечкан лук и кари и добро промешајте. Откако малку ќе се запржи, додадете ја пилешката супа во која сте додале нишесте.

Гответе се додека не ја добиете потребната густина. Во тава вратете го запрженото пилешко месо и истурете малу замрзнат грашок. При крај, додадете лажица павлака и малку сечкан магдонос.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!