Подгответе вкусен КАРАБАТАК со една тајна состојка: Ќе добиете фантазија од вкус!

Вреди да се проба:

Направете го највкусниот карабатак.

Идеја за ручек што ќе ве воодушеви. Карабатак со зеленчук е јадење со фантастичен вкус, и лесно се подготвува.

- Advertisement -

Состојки:

  • 6 карабатака
  • сол, бибер
  • путер
  • 3 чешниња лук
  • 1 лажичка жолт шеќер
  • 1/4 чаша мед
  • 1 лажичка оригано и мајчина душица

Подготовка:

Месото пржете го на путер (превртете го месото во сол и бибер), додека не добие златна боја, од двете страни. Извадете го на страна и исцедете го вишокот маснотии.

Во путерот во кој се пржеше месото, пржете лук, шеќер, билки и мед. Промешајте за да спречите лепење.

Вратете го месото во ароматичната смеса и печете уште 25 минути на 180 степени во рерна. Со ова можете да послужите компир или ориз по ваша желба.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!